Paradox of Medieval Scotland 1093 - 1286

[Image: Seal Palimpsest]

Viewing Person Record: Thomas de Chartres, master, archdeacon of Lothian (d.p.1292)

Name
Thomas de Chartres, master, archdeacon of Lothian (d.p.1292)
Medieval Name
Modern Gaelic Name
Gender
M
Biography
Watt and Murray, _Fasti_, 400: Thomas is mentioned as archdeacon of Lothian from 13 August 1262 (though he obtained this position on 30 May 1260) until just before 19 November 1267, when he is no longer referred to as archdeacon, having resigned sometime before in favour of Robert Wishart. Watt, _Graduates_, 85-86: Thomas, born in 1238 or before, came from the Carnoto family in Annandale, probably the son of Thomas de Carnoto and younger brother of Robert de Carnoto (d.a.1287). There may have been another brother, Sir Adam de Carnoto/Chartres, a nephew, Andrew de Chartres (d.a.1314) whose son was Robert. Another Robert might have been the brother of Andrew, who succeeded Thomas in the family benefice in Wiltshire. The lands associated with Thomas and his family include those of Alderstone (in Wiltshire) and Amisfield and Dumgree in Dumfriesshire. Thomas appeared as Master in February 1258/9. By August 1262, he was holding the church of Whiteparish near Salisbury, Wiltshire (which he still held in November 1267 and would possible hold for two more decades) and the church of Fetteresso, Kincardineshire. In 1266, he was made protector of Inchaffray abbey by papal mandate. He may have travelled to the papal curia in August 1262 for his dispensation. He went to England around November 1267, and may have gone to Bologna for study (appearing as Thomas of Scotia in 1268). After 1273, he was a royal clerk under Alexander III and appears to have assumed the office of chancellor before February 1284/5, at which time he went to France until later that year. He died after 10 November 1292. He is not to be confused with another Thomas de Chartres, knight, who held lands in Wilton and died in November 1302.
Floruit (start date)
1259
Floruit (end date)
1267



Total number of associated factoids: 15



Date Short Summary Role Source Type
2 February 1259 Master Primary Document 2/10/244 (St A. Lib., 173) title/occupation    
20 December 1259 Master Primary Document 2/10/246 (Lind. Cart., no. 110) title/occupation    
13 August 1262 archdeacon of Lothian Primary Document 2/145/11 (Cal. Papal Letters, i, 382) title/occupation    
13 August 1262 Concession to hold churches of Fetteresso (KCD) and Whitchurch (Salisbury) Beneficiary Document 2/145/11 (Cal. Papal Letters, i, 382) transaction    
1 July 1266 archdeacon of Lothian Primary Document 2/146/22 (Inchaff. Chrs., no. 94) title/occupation    
1 July 1266 Appointment of papal judge-delegate Addressee Document 2/146/22 (Inchaff. Chrs., no. 94) transaction    
18 May 1267 Concession to construct oratory in villa of Berwick Sealer Document 2/67/6 (ND, App., no. 652) transaction    
18 May 1267 Master Primary Document 2/67/6 (ND, App., no. 652) title/occupation    
18 May 1267 archdeacon of Lothian Primary Document 2/67/6 (ND, App., no. 652) title/occupation    
18 August 1276 clerk (king's) Secondary Document 1/8/93 (TNA, SC 1/20/147) title/occupation    
18 August 1276 Request for credence Secondary Document 1/8/93 (TNA, SC 1/20/147) transaction    
18 August 1276 --- Clerk of Alexander III, king of Scotland (d.1286)(Employment relationship) Secondary Document 1/8/93 (TNA, SC 1/20/147) relationship    
18 August 1276 Master Secondary Document 1/8/93 (TNA, SC 1/20/147) title/occupation